Skip to content

Kategoria B+E

Jeśli posiadasz prawo jazdy B, to możesz zapisać się na kurs B+E pozwala Ci kierować zespołem pojazdów składającym się z pojazdu określonego w kategorii B (dmc do 3,5 tony) oraz przyczepy, której dmc nie przekracza dmc pojazdu ciągnącego. Teoretycznie pozwala na poruszanie się zestawem pojazdów o masie do 7000 kg, w przypadku holowania przyczepy wyposażonej w hamulec uruchamiany z miejsca kierowcy.

W praktyce (w wypadku ciągnięcia przyczepy z hamulcem najazdowym) dmc samochodu musi stanowić min. 1,33 dmc przyczepy, a dopuszczalna masa całkowita zestawu może wynosić maksymalnie 6125 kg. Prawo jazdy kategorii B+E uprawnia również do kierowania traktorem oraz traktorem z przyczepą lub przyczepami.

Jeśli chcesz ciągnąć przyczepę lżejszą niż 6125 kg, nie potrzebujesz kursu kategorii B+E, a

prawo jazdy kategorii B z kodem 96, które pozwala kierować pojazdem samochodowym, którego dmc nie przekracza 3,5t z przyczepą inną niż lekka (czyli powyżej 750kg dmc), o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów nie przekracza 4250 kg. Prawo jazdy kategorii B z kodem 96, wymaga tylko zdania egzaminu państwowego w ośrodku egzaminowania, nie wymaga natomiast odbycia kursu prawa jazdy.

Gepard-Ikona_Osobowe_Black-yellow
Gepard-Ikona_Osobowe_Black-yellow

Zajęcia praktyczne

15 godzin

CENA

2900 PLN

Uprawnienia

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania:

  • pojazdem określonym odpowiednio w prawie jazdy kategorii B łącznie z przyczepą (przyczepami), przy czym dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy nie może przekraczać 3,5 t
  • zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą (przyczepami)
  • uprawnienia równoznaczne z prawem jazdy kat. T

Wymagania

Wymagany minimalny wiek do kierowania pojazdami kat. B+E wynosi:

  • 18 lat
  • naukę jazdy na kategorię B+E może rozpocząć osoba, która wcześniej zdała egzamin państwowy na kat. B.

Jak zacząć?

Kurs można rozpocząć po przedstawieniu w ośrodki profilu PKK. Uzyskujemy go w wydziale komunikacji po przedstawieniu badań lekarskich i zdjęcia. Profil wydawany jest bezpłatnie. W przypadku osób niepełnoletnich konieczna jest zgoda rodzica.

Wszystkie wymienione kursy można realizować bez teorii, pod warunkiem zdania wcześniej egzaminu teoretycznego w ośrodku WORD.

Koszt badań lekarskich 200 zł, Badania można wykonać u nas na miejscu w ustalonych terminach.

Więcej informacji

Jesteś zainteresowany kursem prawa jazdy kategorii A w najlepszej szkole jazdy w Opolu? Wypełnij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.